Homework: You watched the Multiplication 4 video from the Khan Academy and completed the practice questions.

In Class: Share what you thought about the video.
Include:
  • What you learned
  • What you already knew
  • Whether or not it was easy to understand and why
  • What questions you still have

Your Turn: Use what you learned to help you cruise along to Take A Trip!


Check your plan with the teacher before you begin!

Resources:
Miles Per Gallon

Cost of Fuel Per Gallon

Get Directions/Mileage

Think About This: What car, other than your own, would you prefer to take on the trip? Complete the reflection and explain.

On The Road To Niagara Falls, Canada! How much will that road trip cost?

Practice Your Facts With Virtual Flashcards!